Скончался Доктор Ян Ван Дайк

25 января 2018 г.

We are mourning the loss of Dr. Jan Van Dijk, known by all people who work  in the field of deafblind education. He passed away on January, 23. 2018.

Dr. Van Dijk was one of the most respected experts in communication and assessment of children with deafblindness. Many times he visited Sergiev Posad Children`s House for Deafblind with a number of lectures and training programs. His methods on problem behavior correction were introduced and are still successfully applied by teachers of our institution in their everyday work. Memory about the great scientist Dr. Van Dijk will remain in the works and deeds of his  students and followers forever.

The administration  and teachers of the children`s House extend their condolences to his family and relatives.

Мы скорбим в связи с утратой Доктора Яна Ван Дайка, известного всем, кто работает в области  образования слепоглухих. Он скончался 23 января 2018.

Доктор Ван Дайк был одним из самых уважаемых экспертов по вопросам коммуникации и помощи слепоглухим. Неоднократно он посещал Сергиево-Посадский детский дом слепоглухих  с лекциями и обучающими программами. Его методы по коррекции проблемного поведения были внедрены и успешно применяются педагогами нашего учреждения в ежедневной работе. Память о великом ученом Д-ре Ян  Ван Дайке навсегда останется в трудах и делах его учеников и соратников.

Администрация  и учителя Сергиево-Посадского детского дома слепоглухих выражают соболезнования семье и близким.